Fırat İşbecer

Girişimci ve aynı zamanda melek yatırımcı olan Fırat İşbecer, iş hayatında Türkiye’nin en hızlı büyüyen mobil teknoloji firmalarından Pozitron’un kurucu ortaklarından biri olarak tanınmıştır. 2014 yılında Londra merkezli Monitise firmasının Pozitron’u satın almasının ardından İşbecer, Monitise MEA bölge COO’su olarak şirketin Ortadoğu ve Afrika’daki operasyonlarını ve satış faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk melek yatırım ağlarından Galata İş Melekleri (GBA)’nın bir üyesi olarak aktif melek yatırımcılık yapmaktadır.

2006 yılında Paris’ten dönüp Pozitron’un ortakları arasına katılan İşbecer, 2006’dan sonra şirketin kısa bir süre içerisinde gelirlerini 100 kat artırmasında ve 11 farklı ülkede müşterilere sahip olmasında aktif rol oynadı. Deloitte tarafından üç yıl üst üste EMEA bölgesinin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinden biri olarak gösterilen Pozitron, hayata geçirdiği mobil çözümler ile Türkiye’nin mobil bankacılık, mobil ticaret ve mobil ödeme ekosisteminin temellerini atmış oldu.Pozitron öncesinde Hürriyet Gazetesi’nde teknoloji konulu makaleler yazan Fırat İşbecer ayrıca SkyTurk ve Lig Radio’da da spor üzerine programlar yaptı.

Robert Kolej’den mezunu olan Fırat İşbecer, Galatasaray Üniversitesi’nde İletişim Fakültesi’ne devam etti. Lisans eğitiminin ardından Paris’e giderek Universite Paris-Sorbonne ve Ecole Normale Superieure ortak programı olan Jeopolitika üzerine yüksek lisans yaptı. Paris’te bir düşünce kuruluşunda araştırma görevlisi olarak kısa bir süre çalıştı.

MFırat Isbecer is a Turkish entrepreneur, investor, journalist and a public speaker. Isbecer co-founded Pozitron, a pioneering mobile banking, commerce & payments company that was acquired by the UK-based Monitise plc.

Firat currently serves as COO of Monitise MEA overseeing the company’s Middle East and Africa sales & operations. He is also a member of Galata Business Angels, Turkey’s first angel investment network. He also published articles on technology at Hurriyet newspaper. He was a sports broadcaster at SkyTurk television and Lig Radio.

Identifying the revolutionary impact that mobile technologies could have, in 2006, Firat left a role in Paris, France and moved back to Istanbul to join his brother Fatih at Pozitron. Pozitron’s focus was on mobile financial services and they provided the first mBanking service for Turkey’s largest private bank; from there the company quickly became the market leader in Turkey, creating the foundation of the Turkish mBanking industry and mPayments ecosystem. Under Firat’s tenure, Pozitron grew 100X in revenues in less than eight years, partnered with clients in 11 different countries across five continents, was listed as one of EMEA’s fastest-growing technology companies by Deloitte for three years running. Fırat was also the winner of the Harvard Business School’s Global Business Plan Contest. In 2014, at the age of 33, his company was acquired by Monitise, a world leader in Mobile Money, in one of the largest regional acquisitions in the mobile technology industry.

After studying at Robert College High School in İstanbul, Firat received his Bachelor’s Degree in Communications and Internet Broadcasting from Galatasaray University, and his Master’s Degree in Geopolitical Studies from a joint programme by the Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne and the École Normale Supérieure.