Emre Kurttepeli

Emre Kurttepeli, 26 milyon kullanıcı ile Türkiye’nin en büyük internet portalı olan Mynet Grubu’nun kurucusu ve başkanıdır.

Columbia Universitesi/NY mezunu olup, aynı zamanda çoğunlukla kendi kategorisinde lider olan e-ticaret’ten dikey sosyal network sitelerine, mobil ve oyun şirketlerine kadar 25’ten fazla internet ve teknoloji şirketinin kurucusu veya yatırımcısıdır. Aynı zamanda Türk İnternet firmalarına yatırım yapan 212 VC yatırım fonunun kurucu ortağıdır.

Emre Kurttepeli, şu anda Türkiye’nin en önemli melek yatırımcı ağı olan Galata İş Melekleri (GBA) ve Endeavor Başkanlığını yapmakta olup, TOBB Girişim Sermayesi Meclisi ile TOBB Girişimciler Üst Kurulu üyesidir. Columbia Universitesi Istanbul Global Center kurucularından olmasının yanında, Global İlişkiler Forumu (GIFGRF) ve Ashoka üyesidir.

Mr. Kurttepeli is the founder and chairman of Mynet Group, Turkey’s leading local internet media with over 26 million users. Columbia University/NY graduate, he also has been the founder or the investor of over 25 internet and technology companies in Turkey and in the region, mostly leaders in their own categories that ranges from e-commerce companies to vertical social network sites, mobile and gaming companies. He is also the co-founder and partner of 212 VC Fund that invests into the Turkish internet companies.

Mr. Kurttepeli is currently the president of Galata Business Angels (GBA), premier angel investor network in Turkey, he serves on the Board of the Endeavor, Turkish Venture Capital Industry Council and Turkish Entrepreneurs Council. Besides being the founding member of Columbia University Global Center in Istanbul, he also is a member of Global Relations Forum, YPO and is an Ashoka Fellow.